Obecnie Internet pełni bardzo istotną rolę. Pozwala nie tylko na pogłębianie wiedzy i uzyskiwanie aktualnych wiadomości ze świata w każdej chwili, ale także pozwala na nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Dzięki sieci WWW wykonalne stało się przykładowo bezproblemowe porozumiewanie się z ludźmi zamieszkującymi inne kraje, nawet na drugim końcu świata.

Poza tym komunikowanie się tą metodą jest swego rodzaju szansą dla osób nieśmiałych i posiadających trudności z nawiązywaniem kontaktu w realnym świecie. W sieci bowiem nie ma bezpośredniego kontaktu z rozmówcą, co jednak niejednokrotnie prowadzi do zagrożeń biorących się z przekłamywania rzeczywistości przez użytkowników.

Internet od dłuższego czasu jest także niezwykle istotnym narzędziem stosowanym do znajdowania partnera. Randki w Internecie są obecnie tak popularne, że samych portali przeznaczonych do tych celów jest bardzo wiele.

Czaty

Jeszcze kilka lat wcześniej ogromną popularnością cieszyły się tak zwane czaty, czyli miejsca w Internecie, na których rozmawiało się z pozostałymi osobami zupełnie anonimowo, występując pod pseudonimem. Dzięki tym miejscom można było niejednokrotnie zawrzeć interesujące znajomości, które czasami wykraczały poza ramy wirtualnego świata.

przykładowa strona internetowa na ekranie laptopa
Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Czaty dają także możliwość rozmowy z użyciem kamery internetowej, dzięki czemu uczestnicy rozmowy mogą widzieć się nawzajem. Do nawiązywania interesujących kontaktów internetowych przez długi czas wykorzystywano także komunikatory, które funkcjonowały wyłącznie dzięki dostępowi do sieci.

Serwisy towarzyskie

Analogicznie jak liczne są aktualnie serwisy społecznościowe, obecnie bardzo dużo jest także portali stworzonych konkretnie do kontaktowania się z płcią przeciwną. Tak zwane portale randkowe mają zróżnicowany zasięg, mogą być przykładowo krajowe lub międzynarodowe jak serwis http://www.polishhearts.co.uk/pl/a/randki_sheffield.

Wyszukując w Internecie „randki online” uzyskuje się bardzo dużo wyników z takich właśnie stron, pozwalających na zawieranie znajomości. Przy używaniu takich portali powinno się jednak zachować dużą ostrożność, w szczególności w sytuacji aranżowania spotkania z obcą osobą.