Pomimo iż żeliwo jako takie znane jest ludziom od setek lat, w kuchni jakoś o nim zapomniano. Przez wiele lat zastępowały inne stopy. Jednakże dzisiaj patelnie z teflonem są coraz mniej popularne, a powraca się do takich naczyń, które służyły do gotowania naszym prababciom.

Ten swoisty powrót do przeszłości skutkuje tym, że dania przyrządza się szybciej, a poza tym są znacznie smaczniejsze.
stworzone
Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Naczynia żeliwne z pewnością powinny znaleźć się w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy gotujemy dla kilku osób czy też jesteśmy właścicielami ogromnej restauracji. Rzecz jasna są nieco droższe niż ich odpowiedniki wykonane z teflonu, ale ten wydatek się zwraca – jedna żeliwna patelnia będzie sprawna dłużej niż kilka z teflonem. To udowodniony fakt. Oprócz tego takie naczynia sprawdzą się na wszelakich palnikach, na przykład elektrycznych oraz indukcyjnych, a również można je stosować w piekarniku jako naczynie do zapiekania. Całkowitą podstawą jeśli rozchodzi się o naczynia wykonane z tego materiału jest garnek żeliwny – kompletna podstawa wyposażenia każdej kuchni. Takiego rodzaju garnki można kupić niemalże w wszelkich gabarytach, rodzajach i stylach, iż na pewno każdy fan gotowania odszuka coś właściwego dla siebie – ekspres bugatti.
Opłaca się inwestować w wysokiej jakości naczynia wykorzystywane w naszych kuchniach – bez wątpienia pozytywnie będą one wpływać na smak naszych dań. Żeliwo wykorzystuje się nie tylko do wykonywania garnków czy też patelni, na których się smaży na oleju – miłośnicy niskokalorycznego jedzenia również znajdą coś właściwego dla siebie, coś jak na przykład patelnia grillowa żeliwna.

Przyrządzane za jej pośrednictwem dania posiadają o wiele mniejsze ilości tłuszczu i smakują wybornie. Patelnia ta jest łatwa do zachowania w czystości, można ją także wykorzystywać w każdegoczajnik bugatti typu piekarniku do pieczenia.